Ovih 10 u potpunosti različitih sjajnih žena odabrali smo da nam budu tu... da nas inspirišu.
Ko: Princeza Jelena
Pamtimo je po: Žena sa veselim djetetom u sebi, velikom maštom i umetničkim darom. Kraljica prema kojoj su Italijani osjećali privrženost a često i divljenje. Zapamćena je po humanosti u tragičnim situacijama. Kada je najrazorniji zemljotres u Evropi 20-tog vijeka pogodio italijanski grad Mesinu ostavila je svoju djecu i pomagala unesrećenima. Previjala je ranjenike, davala primjer, iz ruševina spasila šestomjesečnu djevojčicu. Tokom Prvog i Drugog svjetskog rata kraljica je ostala uz one koji su trebali pomoć. Zajedno sa suprugom je kraljevsku rezidenciju, vilu Kvirinale pretvorila u bolnicu u koju su dovodili ranjenike. Zasluge Jelene Savojske za italijanski narod bile su tolike da su je iz milošte zvali “kraljica majka”. Katolički biskup Rišar iz Monpeljea inicirao je da se proglasi za sveticu. Šta nas je naučila: Svaki član društva je važan. Obaveza je na onima koji imaju mogućnost da pomognu drugima.
Ko: Ruth Bader Ginsburg
Pamtimo je po: Žena koja je uvela revoluciju u američko pravo. Bila je sudija američkog Vrhovnog suda i veliki borac za prava žena. Ginsberg je bila najstarija sudija i druga žena u istoriji američkog pravosuđa koja se našla na poziciji pridruženog sudije Vrhovnog suda, gdje je radila 27 godina. Značajan dio svoje karijere je provela kao advokat volonter radeći za Američku uniju za građanske slobode. U različitim istraživanjima proglašavana je za jednu od najmoćnijih žena na svijetu. Zbog svoje britkosti i otvorenog neprihvatanja neravnopravnosti dobila je nadimak „Notorious R.B.G.”. Šta nas je naučila: Svijet se mijenja mozgom i neprihvatanjem nepravde.
Ko: Jessica Meir and Christina Koch
Pamtimo ih po: Ako je ikada postojao jasan pokazatelj ženskog postignuća onda je to NASA-ina svemirska šetnja iz oktobra 2019. godine koju su vodile Jessica Meir i Christina Koch. Ova misija je odlagana nekoliko mjeseci zato što nije bilo adekvatnih svemirskih odijela za ove dvije žene. L veličina, jedina raspoloživa dokazala je da je putovanje svemirom inicijalno dizajnirano sa muškarcima na umu. Odbijajući da ih to zaustavi Meir i Koch su ipak uspjele da ovo putovanje realizuju. 18-og oktobra su provele sedam sati van Medjunarodne Svemirske Stanice (ISS) mijenjanjući pokvarenu kontrolnu jedinicu. Ovaj istorijski trenutak je snimljen širom svijeta naglašavajući šta ovo znači za rodnu ravnopravnost. Šta su nas naučile: Kako su rekle za Washington Post: "Pravo dostignuće je kolektivna svjesnost o tome da više nije ok ići naprijed ako se svi ne krećemo zajedno".
Ko: Malala Yousafzai
Pamtimo je po: Zbog svog aktivizma za obrazovanje djevojaka preživjela je pokušaj ubistva od strane Talibana. Njen otac je vodio školu za djevojčice u selu kada su Talibani odlučili da djevojčicama obrazovanje nije potrebno. Malala nije odustajala od svog sna da se školuje i ideje da djevojčice zaslužuju obrazovanje jednako kao i njihovi muški vršnjaci i tako je došla u situaciju da joj u školskom autobusu naoružani Taliban puca u lice. Malala je najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir. Šta nas je naučila: Mlade godine nisu prepreka za velika djela. Sa samo 23 godine kroz svoju neprofitnu organizaciju pomaže obrazovanje djevojčica u raznim zemljama i već mijenja svijet svojom vizijom I djelima.
Ko: Jacinda Ardern's
Pamtimo je po: Spretno i progresivno vođenje situacije nakon teroristickog napada u martu 2019. godine je lekcija za druge svjetske lidere. Samo nedelju dana nakon tragedije u kojoj je ubijena 51 osoba Ardern je uticala na drastične izmjene zakona o oružju. U svom dirljivom govoru nakon tragedije odbila je da izgovori ime napadača i time uputila pažnju javnosti na žrtve umjesto na počinioca. Njen odgovor na pandemiju je bio kako kaže "dalekosežniji i strožiji nego u bilo kojoj drugoj zemlji na svijetu". Washington Post je njene intervjue, pres konfenecije i društvene mreže opisao kao "masterclass komunikacije u doba krize". Šta nas je naučila: U trenutcima straha i mržnje, Adern je svojim primjerom pokazala važnost nade, ljubaznosti i jedinstva.
Ko: Bethany Williams
Pamtimo je po: Ideja o održivosti polako ulazi u svijet mode. Malo ko se može pohvaliti doprinosom i strašću koju je u te prakse unijela Bethany Williams. Ona se bavi i socijalnim i ekološkim pitanjima, reoblikujući uobičajen proizvodni proces i mijenjajući ga iz ravne linije potrošnje u održivi krug reciklaže. U svom radu sarađuje sa samohranim imigrantkinjama i ljudima iz skloništa koje sistem ne prepozanje. Često koristi odbačene materijale i trudi se da ne odsupa od principa održivosti. Rezultat je linija garderobe sa socijalnom odgovornošću. Njen talenat i posvećenost su krunisani drugim mjestom Nagrade za dizajn Kraljice Elizabete II, a kao završetak uspješne 2019. godine u decembru je dobila Fashion Awards' prize for British Emerging Talent Menswear. Bethany pokazuje da svijet mode ne treba da doprinosi trošenju naše planete i polako postaje inspiracija i drugim brendovima koji misle da je jaz između održivosti i slobodnog izraza nepremostiv. Šta nas je naučila: Kreativnost i održivost se međusobno ne isključuju. Problemi se mogu prevazilaziti na različite načine, važno je mijenjati postojeće pristupe pojedinim pitanjima.
Ko: Yoko Ono
Pamtimo je po: Multimedijalna umjetnica, aktivistkinja i borkinja za mir. Poznata kao radikalna umjetnica performansa postavila je feminizam u fokus svoje umjetnosti. Ono i njen suprug Lennon su svoj medeni mjesec u predsjedničkom apartmanu Hiltona u Amsterdamu iskoristili kao scenu za javni protest protiv rata u Vijentamu. “Cut pice” prvi put izveden 1964. u Kjotu se smatra zacetkom performansa. Ono je sjedjela je na sceni sa makazama ispred sebe a publika je bila pozvana da odsijece komad njene odjece. Jednom prilikom je rekla da je cilj ovog performansa pokazati da treba da vjerujemo jedni drugima. Čime nas inspiriše: Svojim udjelom u ‘All we are saying is give peace a chance’.
Ko: Ava DuVernay
Pamtimo je po: Crnkinja u industriji kojom vladaju bijeli muškarci. Svojim filmovima stavlja u fokus borbu za pravdu, i pored toga što zabavlja Ava edukuje pobliku. Njena misija je više od filma, želi da mijenja sistem tako da svako može da dobije šansu. Prva crnkinja sa posebnom nagradom na Sundance-u, nominovana za najbolju režiserku Golden Globe, čiji je dokumentarni film nominovan za Oskara. Ava uvodi promjene zato što zna da može, zato što koristi pukotine u zidovima tradicionalnosti i pojavu fleksibilnosti, zato što stvari sistematično radi jednu po jednu. Čime nas inspiriše: Nije važan samo talenat, važna je posvećenost i kako se ophodimo sa ljudima oko nas.
Ko: J.K. Rowling
Pamtimo je po: Rowling je oživjela magiju čitanja kod novih geracija. U doba ekrana i komjuterskih igrica kada dječije knjige polako postaju ugrožena vrsta ovo fantastično i uzbudljivo štivo s obožavanjem čitaju i djeca i odrasli. U anketi iz 2008. godine troje od četvoro djece je reklo da ih je čitanje knjiga o Hari Poteru zainteresovalo i za čitanje drugih knjiga. Knjige o mladom čarobnjaku spadaju u onu grupu knjiga za koje djeca ne pitaju koliko ima strana prije nego prionu na čitanje. Šta nas je naučila: Vrijednost je skrivena u idejama. Kao siromašna i samohrana majka svoju prvu radnu verziju o mladom čarobnjaku završila je na pisaćoj mašini. Priredila: Ivana Perović, OkTA Centar
1 Comment
10/20/2022 07:41:43 am
Build purpose wall. Whole eye better hard sit impact work this. Group explain relate four share during southern letter. Receive student may.
Reply
Leave a Reply. |
O NAMA |
USLUGE |
|