Psihomaraton je nastao sa ciljem promocije mentalnog zdravlja, psihoterapije i njene primjene. Briga o psihičkom zdravlju je važan aspekt brige o sebi. Vjerujemo da je za naš društveni kontekst važno da se čuje više o toj temi i koja sve mogu biti polja djelovanja za pojedinca, ali i za društvo. Psihomaraton okuplja psihoterapeute, psihologe i druge profesionalce koji kroz svoj rad podržavaju mentalno zdravlje.
Ove godine nas čeka IV OkTA Psihomaraton 2023 sa temom Mogu da mogu.
Učesnike ćemo podstaći da potraže odgovor na pitanje „Što ja zapravo mogu ?“ Da otvore mogućnosti koje su suprotne zaglavljenosti, letargiji, uspavanosti, pasivnosti, uplašenosti ili rutini naše svakodnevice. Mogu da mogu poziva da damo impuls sebi i/ili drugima oko nas za bolje, za druge mogućnosti.
AGENDA I PREDAVAČI (Prijave su obavezne za svaki segment programa kako bi obezbijedili ugodnost i udobnost)
Ljepota postojanja: magija sadašnjeg trenutka, Milica Ilić Bošković psihološkinja i CTA psihoterapeutkinja Živjeti život u svojoj potpunosti i biti svoj/a na svome u brzom, modernom vremenu. Čar života u sada i ovdje, kada dišemo, doživljavamo i osjećamo.
U miru je snaga, Ana Jaredić psihološkinja i psihoterapeutkinja Mikrosvijet koji kreiramo, odnosi koje gradimo, najčešće su odraz našeg unutrašnjeg mira ili nemira. Harmonija i svjesnost pružaju nove mogućnosti.
Eho slobode, Svetlana Jovetić Koprivica profesorica i TA edukantkinja U istorijskom i ličnom kontekstu sloboda je viši format postojanja. Ona čeka da bude osvojena osjećanjem, mišlju, djelovanjem.
Mudrost srca, Žarko Ivanović psiholog i psihoterapeut Postoje situacije kada nas misli opterećuju ili ograničavaju. Postoje situacije kada su najbolji odgovori iz srca ili od srca.
21.30 – 22.30h koktel
01.04. Drugi dan
12.00h Doku Film / tema mentalno zdravlje, lokacija 201 Engaging space (slobodan ulaz)
13.00 – 14.00h Panel: U kojem smo filmu? , lokacija 201 Engaging space (slobadan ulaz) Korelacija pojedinca i zajednice. Mentalno zdravlje na društvenim mrežama. Kako možemo da damo doprinos zdravlju zajednice i kako to izgleda u praksi ? Izazovi i mogućnosti. Gosti: Al-Ammar Kašić, psiholog i psihoterapeut (Razgovor sa psihologom), Dragana Đokić, psihološkinja i psihoterapeutkinja u edukaciji iz oblasti KBT(Psihološka laboratorija) i Milena Živković, umjetnica ( Mentalna ekologija, Disciplina mašte), moderator: Mladen Ivanović, reditelj i TA edukant.
17.00-20.30h Psihodramska radionica, Ivana Slavković psihološkinja i psihoterapeutkinja (kotizacija 60 eura)
U vremenu u kojem živimo, a u kome se vulnerabilnost i osjetljivost smatra nepoželjnim slabostima, gdje se odrastanje svodi na kompeticiju, postizanje uspjeha i nekritičku adaptaciju na proklamovane obrasce života, psihodramska grupna psihoterapija je izrazito relevanta kao kontrateža svijetu u kome se ljudi dijele na pobjednike i gubitnike. Psihodramska radionica će, kroz korišćenje grupne situacije i akcionih tehnika, ponuditi prostor da se u atmosferi međusobnog poštovanja i prihvatanja sretnemo sa svojim vulnerabilnostima u svjetlu kapaciteta i snaga, a ne slabosti. Mogu li da budem ranjiv/a i zašto je to važno su pitanja kojima će se ova radionica posvetiti.
Ivana Slavković je psihoteraputkinja, edukatorka i supervizorka Instituta za psihodramu iz Beograda, članicu Evropske asocijacije za psihoterapiju (EAP), predavačica na Univerzitetu Sigmund Frojd u Beču, stručnjakinja u oblasti zaštite od rodno zasnovanog i porodičnog nasilja.
02.04. Treći dan
12.00 – 16.00h Mogu da dišem Mogu da plešem, plesna radionica, Vera Erac psihološkinja i tjelesna psihoterapeutkinja (kotizacija 40 eura)
Cilj ove radionice je da damo sebi slobodu da dišemo i plešemo sa čim god da je u nama i oko nas. Da dišemo i plešemo bez obzira i s obzirom na sve. Da se pojavimo u svojoj tjelesnosti i svom plesu i budemo živi, istiniti i vidljivi i sebi i drugima. Da zajedno plešemo u susret prihvatanju, povezivanju i izražavanju svih djelova sebe. Praksa slobodnog i svjesnog plesa nas čini svjesnijim, prisutnijim, više živim, slobodnijim, više autentičnim i cjelovitijim. Vera metodologiju slobodnog plesa prožima principima i tehnikama iz tjelesne psihoterapije kao što su: oslobađanje disanja, uzemljenje i tjelesna svjesnost. Radionica je otvorena za sve: bez obzira na godine, kondiciju i plesno iskustvo.
Vera Erac je psihološkinja, telesna psihoterapeutkinja i umjetnica. Od 2000. gradi svoj pristup u radu sa grupama i pojedincima, baziran na plesu, pozorištu i radu sa tijelom. Inspiriše je da u ljudima budi svjesnost, životnost, kreativnost, slobodu i radost. Vodi radionice, treninge i programe integrišući znanja i iskustva pre svega iz telesne psihoterapije, fizičkog teatra, slobodnog plesa i duhovnosti. Aktivna i kao rediteljka, performerka i DJ. Osnivačica je Transformatora - Platforme za transformaciju stvarnosti putem umjetnosti.
Prijave su obavezne za svaki segment programa kako bi obezbijedili ugodnost i udobnost. U prijavi je potrebno je staviti napomenu za koji dio programa se prijavljujete. Hvala i dobro došli.
Psihomaraton su ove godine podržali Fondacija Petrović Njegoš, Engaging space 201, Coinis, Voda Suza, hotel Bojatours