Poštujemo preporuke Instituta za javno zdravlje i ostajemo kući. Škole i vrtići zvanično ne rade. Bilo da ste u potpunoj izolaciji ili ste smanjili interakcije, imajte u vidu da će svaki član porodice imati svoje promjene ponašanja i dešavaće se da ne budemo usaglašeni. Djeca trenutno primaju veliki broj informacija koje im mogu biti nepotpune, nejasne, uznemirujuće ili da ih iz revolta odbijaju. Zadatak roditelja je da pruži djetetu podršku. Evo 6 elemenata koje treba uvrstiti:
1. Higijena. Zdravlje je na prvom mjestu. Objasnite onako kako jeste, bez panike i straha. Možete se poslužiti i nekim videom. Nacrtajte i zalijepite nova pravila na vidljivo mjesto. Odaberite pjesmicu da bi pranje ruku bilo zabavno i rutinski. Sa odraslom djecom takođe razgovarajte o higijeni, ništa ne podrazumijevajte. Budite odlučni.
2. Informacija. Čak i jako mala djeca imaju kapaciteta da razumiju što je virus Covid-19 . Prilagodite temu uzrastu - budite otvoreni (i kreativni). Za odraslu djecu ovo je dobra prilika da procijene što su to dobri izvori informisanja, budite uključeni u njihov odabir. 3. Emocija. Djeca prepoznaju roditeljski strah i paniku. Ako ih prikrivamo djeca znaju da nešto nije u redu, ali ne znaju prepoznati što ne valja. To može dovesti do još većeg straha i fantazija, naročito kod mlađe djece. Otvoreno pričajte o emocijama. Objasnite zašto se tako osjećate, ali i što ćete preduzeti da se relaksirate i da vam bude bolje i ugodnije. Objasnite zašto je strah koristan. Biće i ljutnje i to je ok. Bodrite ih da i oni prepoznaju svoje emocije i da nađu načina da ih izraze. Osmislite izvore za zabavu i radost. Podržavajte jedni druge. Upoznajte se bolje. 4. Struktura. Kad se priviknemo na novonastalu situaciju, jedna od ključnih tema biće kako strukturisati novo vrijeme. Dogovorite se sa djecom kako će izgledati dani kada ne idu u školu. Usmjerite se na kvalitet sadržaja. Trenutno je moguće u virtuelnom svijetu posjetiti muzej Orsej u Parizu ili gledati predstave Gradskog pozorišta, ali i pratiti gradivo iz škole. Napravite plan dana i dnevne rutine. Rutina uliva sigurnost kod djece. Podstičite i hvalite odgovornost i uspjeh. Modelujte ličnim primjerom - uvrstite odmor, rad i zabavu ali i dosadu. Za djecu koja imaju veću potrebu za fizičkom aktivnošću napravite model vježbanja kod kuće (evo nekih ideja). 5. Komunikacija. Uskraćivanje kontakta uživo treba da ima neku alternativu. Podstičite komunikaciju u kući. Obezbijedite i mlađoj djeci načine komunikacije sa prijateljima i rodbinom. Možete uključiti pisanje pisama ili dnevnika. Odredite vrijeme koje mogu da provedu u on-line svijetu, sigurno je već potrebno da neko i vama kaže "sad je dosta". Razmjenjujte nježnosti i pažnju, to je sada svima potrebno. 6. Nešto novo. Ono što snažno utiče na samopouzdanje djece, jeste kada nauče nešto novo. Podržite ih da naprave novo jelo, da upišu on-line kurs jezika, da prave kolaže od starih novina, da prave video igre preko Unity kursa i sl. Važno je ukazati da je moguće uraditi nešto sasvim dobro u doba Korone. Neka ovo bude za sve nas prilika da porastemo. Stay safe, Vaš OkTA Centar.
0 Comments
Leave a Reply. |
O NAMA |
USLUGE |
|