Kolektivni algoritam je zasićen prepoznavanjem patologije. Konstruktivni činioci analize, dijagnoze i kritike gube smisao u utakmici u kojoj se ignoriše dio realnosti. U metafori algoritam, koju u značajnoj mjeri ili u potpunosti kreiraju ljudi, nedostaju vrline. Ili ih je sasvim malo. Na ovogodišnjem Psihomaratonu dajemo doprinos kroz priču o Vrlinama i istražujemo zašto smo otpisali isprobani lijek. Kroz interaktivna predavanja, radionice, terapijske grupe, panele, umjetnost, bavimo se temom Vrlina i tražimo one koje znače promjenu u sadašnjosti. Promjenu postojećeg algoritma. Promjenu dobrobiti za pojedinca i za društvo. Uz povjerenje da je (mentalno) zdravlje snažnije od patologije.
Dobro došli na VI Psihomaraton Vrline kao odgovor / Društvo vrlina.
AGENDA:
4.4. Prvi dan
19.00 - 21.30hOtvaranje, lokacija Muzički centar Crne Gore
…I druga strana medalje - Ana Marija Viđak - soc.pedagoškinja i sertifikovana Transakciona Analitičarka / CTA iz područja edukacija Ako bismo začas pogledali na drugu stranu medalje zvane vrline, što bismo našli? Vjerovatno mane. No, jesu li naše mane usko vezane uz vrline? I ako jesu, kako? U zajedničkom promišljanju, potražićemo tu vezu kao i ideje oko načina na koji možemo zadržati medalju na pozitivnoj strani.
Empatija i Komunikacija - dr Aleksandra Đurić profesorka, psihoterapeutkinja, PTSTA iz oblasti psihoterapije Potreba za prepoznavanjem je imanenta ljudska potreba, tako se osoba mentalno i psihološki razvija ali i povezuje sa svijetom oko sebe. Potrebu za prepoznavanjem u Transakcionoj analizi nazivamo potrebu za stroukom. Od načina kako dajemo, primamo, odbijamo storukove zavisi naš kvalitet međuljudskih odnosa. Upravo zbog toga pričaćemo o značaju stoukova, koje poruke imaju razvojni efekat, te kako emocionalna pismenost može da bude osnova za razvoj društva vrlina.
Sreća, sreća, vrijednost! _- Jelena Marković, psihološka savjetnica Vrijednosti su ono što nam je najbitnije u životu, ono što nas pokreće i bez čega bi naš život bio prazniji i tužniji. Vrline su osobine koje razvijamo da bismo živjeli u skladu sa tim vrijednostima. Na radionici "Sreća, sreća, vrijednost!" ćemo se povezati sa onim što nam je najznačanije i najvažnije u životu i podsjetićemo se kako da živimo i ponašamo se više u skladu sa tim.
Raskrinkavanje vrlina – paradoks altruizma - dr Aleksandar Popović, psihijatar i psihoterapeut Šta ako vam kažem da je vaša dobrota neurohemijski hack? Altruizam nije samo moralna odluka, već biološki mehanizam koji aktivira isti moždani put, kao narkotici. Kroz prizmu neuronauka, psihijatrije i evolucijske biologije, otkrićemo kako altruizam može biti i lijek i opasnost.
21.30 - 22.00h - koktel
5.4. Drugi dan
11.00- 13.00h Psihoterapijska radionica: Vrline i saosjećanje, Ana Marija Viđak, soc.pedagoškinja i sertifikovana Transakciona Analitičarka CTA-E, lokacija Dvorac Petrovića
Na radionici Vrline I saosjećanje učesnici će biti pozvani na istraživanje nekoliko praktičnih aspekata vrlina u svom životu. Na individulanom nivou gledaćemo “odakle su nam došle” neke od vrlina koje živimo. Što je bio podsticaj za njih u odrastanju, te imamo li samosaosjećanje u odnosu na vrijeme i okolnosti u kojima su nastale? U odnosima s drugima nailazimo na ljude koji su nam slični, ali i potpuno različiti. Kako njihove vrline na nas djeluju? Kako živimo svoju sličnost i različitost u odnosima? Nekad prepoznajemo tuđe osobine kao mane. Možemo li naći saosjećanje za njih, čak i kad nam se ne sviđaju? I istovremeno, zadržati svoje granice i potrebe kao validne?
Iz Zagreba nam dolazi Ana-Marija Viđak, soc.pedagoškinja, CTA-E Transakciona Analitičarka iz polja edukacije, uvažena sekretarka EATA - Evropske asocijacije za Transakcionu Analizu. Kroz 20 godina edukatorskog, terapijskog i koučing iskustvo iskustva uspješna je u misiji da podržava pojednice u ličnom i profesionalnom razvoju, otkrivanju potencijala i osnaživanju vlastitih resursa. U radu kombinuje znanja I iskustva iz drugih psiholiških pravaca kao što su mindfulness i embodiment. Od 2013. djeluje i radi u okviru svog centra Što ako ipak…
14.30-16.30h Radionica plesne terapije: Ono kad vrline zaplešu - Iva Đurović art terapeutkinja, lokacija Dvorac Petrovića
Jeste li se ikada zapitali kako tijelo doživljava susret s drugim? Kako izgleda povjerenje kada ga osjetimo kroz tijelo? Šta se događa kada se prepustimo a kako kad držimo kontrolu? Ova radionica je za sve koji žele da dublje upoznaju svoje tijelo u prostoru kontakta sa drugima, kako da se oslonimo i budemo oslonac, i kako nalazimo lijepi balans između vođenja i praćenja. Kroz igru težine i pokreta istraživaćemo podršku, prepuštanje, stabilnost i fleksibilnost– vrline dva tijela koja plešu. Plesno iskustvo nije potrebno, samo je važno je da ste radoznali i spremni da istražujete pravila gravitacije.
Iva Đurović je diplomirala na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, i magistrirala na FLU na Cetinju. Iva je saradnica u nastavi na FVU i edukantkinja na Sveučilišnom specijalističkom studiju Kreativne terapije na Akademiji za umjetnost i kulturu, Univerzitet J.J. Strossmayer u Osijeku. U radu je inspirišu holostički pristupi, znanja i iskustva sa stručne prakse na Kreativnim terapijama, edukacije za porodične, sistemske i meta konstelacije.
18.00-20.00h Film Agent sreće u saradnji sa Underhill-om i panel: U kojem smo filmu?, lokacija CKZ Ribnica
Gosti panela: Maja Raičević direktorica Centra za ženska prava, dr Aleksandra Đurić psihoterapeutkinja, Emir Ćatović glumac, Brano Mandić novinar i kolumnista. Moderatorka panela profesorica Svetlana Jovetić Koprivica.
6.4. Treći dan
11.00-13.00h Psihoterapijska radionica: Biti dobar Biti dobro - Žarko Ivanović, psiholog i CTA psihoterapeut, lokacija Dvorac Petrovića
Na radionici Biti dobar Biti dobro ćemo se baviti vrlinama kao potencijalom za nove i dobre stvari u životu. Otkrićemo zašto je razvijanje vrlina jedan od najboljih odgovora koji možemo ponuditi i sebi i drugima. Sama potreba da definišemo dobrotu put je ka ljepšim nivoima svijesti i prostor za biti dobro. I obratno, istinski biti dobro prirodno stvara dobrotu koja se širi kao micelijum. Ova radionica je za sve one koje inspiriše tema vrlina, dobrote i rasta.
Žarko Ivanović je psiholog i sertifikovani psihoterapeut iz oblasti Transakcione analize, kao i osnivač OkTA Centra. Član je Evropske i Internacionalne asocijacije za Transakcionu analizu (EATA i ITAA), a u svom radu kombinuje tehnike i alate iz različitih psihoterapijskih modaliteta, uključujući Geštalt, KBT, REBT i Psihodramu.
14.30-16.30h Art terapija sa glinom: Oblikovanje vrlina, Marija Džoganović, magistrica slikarstva i art terapeutkinja, lokacija atelje Fakulteta vizuelnih umjetnosti.
Ova radionica je namijenjena svima koji kroz proces kreacije i dodir sa glinom žele da istražuju bogatstvo svog unutrašnjeg svijeta. Vrijeme je da usporimo i da zaronimo u sadašnji trenutak, da se usidrimo u svom tijelu, te pristupamo igri, nepredvidljivosti i neočekivanom. Radićemo sa simbolima iz podsvijesti a grupa je tu da osvježimo spoznaju o odnosima koje gradimo sa drugima. Glina, kao materijal, omogućava nam fokus na čula kroz razne senzacije- kao miris, hladnocu, toplinu, podatnost i otpor koji pruža. Sjetićemo se nekog bezbrižnijeg i srećnijeg vremena. Nisu potrebni likovni talenti i prethodno iskustvo, samo radoznalost i otvorenost.
Marija Džoganović je magistrirala slikarstvo na FLU na Cetinju i vanredna je profesorica na Fakultetu vizuelnih umjetnosti, Univerzitet Mediteran. Strastveno se bavi art terapijom, koju je usavršavala na specijalističkom studiju Kreativne terapije na Univerzitetu J.J. Strossmayer u Osijeku. Njena misija je korišćenje umjetnosti kao terapije za različite grupe - od djece i adolescenata, preko odraslih, do populacije treće dobi i psihijatrijskih pacijenata. Marija je članica Hrvatske udruge za art terapiju HART i sa entuzijazmom podržava one koji žele da otvore vrata kreativnosti i unutrašnje snage.
17.00- 18.30h Radionica za mlade: Ja, Ti i AI, Svetlana Jovetić Koprivica profesorica književnosti, lokacija Dvorac Petrovića
"JA, Ti i AI" – radionica koja se bavi uticajem artificijalne inteligencije na komunikacijske kapacitete mladih ljudi. Iako je AI koristan alat i podrška u mnogim aspektima života, njegova dostupnost može biti prijetnja sposobnosti za ličnu, stvarnu komunikaciju. Na ovoj radionici ćemo se neposredno baviti temom AI, istražujući kako balansirati prednosti koje nam pruža sa potrebom za autentičnim ljudskim kontaktima. Bavimo se temom da koristimo AI kao podršku, a ne kao zamjenu za pravu, ljudsku povezanost.
Svetlana Jovetić Koprivica je profesorica i autorka programa obuke i udžbeničke literature, najdublje zagledana u budućnost kroz mlade ljude i stanja njihovog duha.
7.4. Četvrti dan
12.00 -13.30h Stručni panel, lokacija CKZ Ribnica Gosti panela: psihološkinje Mina Gazivoda, Tamara Milić i Branka Nikočević, psihijatrica Tea Dakić, psihijatar Aleksandar Popović. Moderator panela psihoterapeut Žarko Ivanović.
18.00 - 20.00hPsihoterapijska radionica: Empatija u tijelu: istraživanje kontakta, granica i povezanosti - MSc Darija Bambur psihološkinja i TA psihoterapeutkinja, lokacijaKuslevova kuća.
U vremenu hiperpovezanosti, kada nam je lakše nego ikad kontaktirati, ali ne i zaista biti u kontaktu, teme poput povezanosti, bliskosti i granica postaju neizbježne. Na ovoj radionici, uz podršku psihosocijalne teorije Erika Eriksona, istražićemo dublje naš odnos prema sebi i drugima, kroz rad sa tijelom i emocijama. Bavićemo se temama povjerenja, autonomije, inicijative i intimnosti, i tako ispitati dinamiku kontakta i postavljanja granica, kako bismo stvorili zdraviju i svestaniju povezanost sa sobom i drugima.
Mr Darija Bambur- psihološkinja i TA psihoterapeutkinja, posvećena je pomaganju ljudima kroz rad koji kombinuje relacioni pristup i elemente tjelesne psihoterapije. Njena strast je rad na temama traume i rezilijentnosti, istražujući njihove efekte i mogućnosti oporavka. Darija se fokusira na to kako da aktiviramo svoje snage i izgradimo bolje verzije sebe. Članica je ATAS, ITAA i EMDR Asocijacije Crne Gore, što joj omogućava da primenjuje najnovije metode i pristupe u svom radu.